رهبری پیشرو

رهبری پیشرو

در دنیای امروز که کسب و کارهای مختلف، هر روز به دنبال پیشرفت در بازار و بهتر دیده شدن هستند، روش‌های جدیدی به وجود می‌آیند که مدیران را در این مسیر کمک می‌کنند. یکی از این روش‌ها، استراتژی  “رهبری پیشرو”  یا  Leading Leadership است. رهبری پیشرو به کسب و کار شما کمک می‌کند تا در بین مشتریان و بازار هدف خود، اعتبار بدست بیاورید و اعتماد آنها را جلب کنید. تبدیل شدن به رهبر پیشرو باعث می‌شود در صنعت خود پیشرفت کنید و فرصت‌هایی به‌وجود آورید که به سود کسب و کار شما و مشتریان شما خواهد بود. رهبری پیشرو واژه‌ای است که شاید آن را زیاد شنیده باشیم. اما احتمالاً درک درستی از آن نداشته باشیم.

رهبر پیشرو کیست و رهبری پیشرو چیست؟

رهبری پیشرو، یک تغییر بزرگ و همیشگی در یک صنعت ایجاد می‌کند؛ کسی که ایده‌های نو ارائه می‌دهد و آنها را عملی می‌کند، رهبر پیشرو آن بازار نام دارد. رهبری پیشرو با حرف زدن رابطه خوبی ندارد چون در استراتژی رهبری پیشرو باید به تمام حرف‌ها عمل کرد و ایده‌ها را نیز عملی نمود. یک رهبر پیشرو، پاسخ‌های درست و دقیقی به نیازهای مشتری می‌دهد. مشتری، زمانی کسی را به‌عنوان رهبر پیشرو می‌شناسد که همیشه ایده‌های نو و با ارزشی برای ارائه کردن به مشتری داشته باشد. رهبری پیشرو یعنی بیان ایده‌هایی که نشان می‌دهد شما در یک زمینه خاص تخصص دارید و تخصص شما در راس بازار هدف قرار دارد. رهبران پیشرو از گذشته می‌آموزند، زمان حال را تحلیل می‌کنند و برای آینده، دیدگاه‌هایی منحصر به فرد، انحصاری و ارزشمند در حوزه بازار هدف خود را ترسیم می‌کنند. این نوع رهبران، توانایی ذاتی برای مشارکت در گفتگوها و روندهای امروز و پیش‌بینی روندهای آینده را دارند. رهبران پیشرو فقط حرف نمی‌زنند و با اعمال خود، روند و جهت صنعت را تغییر می‌دهند و هدایت می‌کنند.

رهبری پیشرو می‌تواند زاویه دید متفاوتی را برای نگاه از بیرون بازار به آنچه در درون آن می‌گذرد، ایجاد کند؛ اما تاثیرگذاری رهبر پیشرو فقط به انتشار ایده‌ها و بینش‌های ارزشمند نیست و آگاهی از نحوه هدایت کسب و کار و حرکت در بازار هدف برای موفقیت هر چه بیشتر و تحقق این آگاهی در عمل، از ویژگی‌های بارز رهبران پیشرو به‌شمار می‌رود. یک رهبر پیشرو ، چه یک شخص باشد یا در برخی مواقع، یک سازمان یا برند، بر روی بازار هدف و به‌طور کلی، دنیای کسب و کار تاثیر می‌گذارد و الهام‌بخش آنها خواهد بود. یک رهبر می‌تواند ایده‌های ارزشمندی را ابراز کند اما یک رهبر پیشرو ، شجاعت و جسارت ابراز ایده‌هایی فوق‌العاده و سپس، الهام بخشیدن به دیگران برای تحقق آن ایده‌ها را در اختیار دارد.

چرا باید برای تبدیل شدن به رهبر پیشرو بازار، تلاش کنیم؟

تبدیل‌شدن به یک رهبر پیشرو از روش درست و حرفه‌ای، برای شما و برندتان مزایای زیادی خواهد داشت از جمله:

  • قرار گرفتن در بازار رقابتی و تثبیت جایگاه برند به دلیل تفاوت در ایده‌ها و ارائه ایده‌های خلاقانه مناسب با نیاز مشتری و بازار
  • تقویت و پیشرفت برند و شهرت پیدا کردن آن
  • افزایش فروش به دلیل اعتبار برند و اعتمادی که مشتریان به شما دارند.
  • افزایش سودآوری به دلیل افزایش فروش
  • ارائه ایده‌های منحصر به‌ فرد به دلیل درک بالا و دانش عمیق در حوزه خود
  • افزایش رضایت از خودتان
  • بالا رفتن ارزش برند و رشد آن

رهبری پیشرو کلیدی است که سطح کاملاً جدیدی از موفقیت حرفه‌ای و رضایت شغلی و شخصی را برای رهبر به همراه خواهد داشت. اگر تصمیم داریم نگاه استراتژیک و کلان خود را توسعه دهیم، باید در راستای تبدیل شدن به رهبر اندیشه گام برداریم. رهبری پیشرو باعث می‌شود ایده‌های ما در داخل و خارج از سازمان، نه تنها شنیده شوند، بلکه جدی گرفته شده و به آنها عمل شوند. این یعنی توانایی تاثیرگذاری بر بازار، حضور در رسانه‌ها، قدرت متقاعد کردن، جهت‌دهی بازار، پیوستن به هیئت‌ مدیره‌های شرکتی، خدمت اجرایی و مشاوره‌ای در کمیسیون‌های دولتی و حتی بین‌المللی، تنها بخشی از نتایج پیش روی رهبران پیشرو بازار می‌باشند.

رهبران پیشرو چه ویژگی‌هایی دارند؟

رهبری پیشرو یکی از انواع استراتژی‌های بازاریابی محتوایی است. بسیاری از مدیران و رهبران در کسب‌ و کارهای مختلف تلاش می‌کنند تا به یک رهبر پیشرو در زمینه‌های مربوط به بازار خودشان تبدیل شوند اما این امر مستلزم فداکاری، صبر، استراتژی و آموزش است. بسیاری از رهبران فکری در حوزه خود خبره هستند، این افراد به شغل و حرفه خود علاقه زیادی دارند و بسیار مشتاق هستند تا دانش و دانسته‌های خود را با افراد و کسب‌ و کارهای کوچک به اشتراک بگذارند اما زمانی می‌توان به‌عنوان رهبر پیشرو معرفی شد که آنچه  را که رهبر می‌گوید، در کسب و کار خود و در بازار خود به شکلی ملموس، اجرا کرده باشد (رهبر پیشرو اول خود را در عمل ثابت می‌کند و سپس، نتایج عمل خود را ابراز می‌کند).

یک رهبر پیشرو باید از بازاریابی محتوایی، شبکه‌های اجتماعی و سایر ابزارهای موجود برای افزایش قدرت و نفوذ خود در بازار هدف استفاده کند. رهبری پیشرو ، داشتن تفکری نوآورانه و سرشار از خلاقیت، بینش و اطلاعات جامع و کامل است. استراتژی رهبری پیشرو می‌تواند الهام‌بخش نیز باشد، به همین دلیل است که بسیاری از رهبران پیشرو برای سخنرانی در کنفرانس‌ها و جشن‌های فارغ‌التحصیلی دعوت می‌شوند، زیرا آنها تخصص زیادی دارند و افراد زیادی هم از روش‌های آنها پیروی می‌کنند.

تولید محتوا برای رهبری پیشرو

رهبران پیشرو ، رهبرانی صاحب اندیشه‌های تخصصی در بازار خود هستند اما ابهامی که در این بخش وجود دارد، این سوال است که چطور و از کی می‌توانیم محتوایی در چارچوب رهبری پیشرو بازار تولید کنیم؟ شکی نیست که افرادی نظیر استیو جابز – که او در برهه‌ای به‌عنوان رهبر بازار تکنولوژی و کسب و کار شناخته می‌شد – با تلاش و پشتکار مداوم در زمانی نه چندان کوتاه، به جایگاه رهبری اندیشه دست پیدا می‌کنند. استیو جابزها، ایده خود را دنبال کردند و آن را به یک محصول، شرکت و برندی رو به رشد تبدیل کردند تا در نهایت، کارنامه خود را بر اساس آنچه که در طی سالها‌ی موفق کسب و کار خود تجربه کردند را به‌عنوان رهبر پیشرو بازار به نمایش گذاشتند.

نکته اینجاست که برای تبدیل شدن به یک رهبر فکری، لازم نیست استیو جابز باشیم؛ بلکه می‌توانیم همان مسیری را که او طی کرده، برای خود ترسیم و طی کنیم و آنچه را که یاد گرفتیم، تجربه کردیم و بینشی که بدست آوردیم را با نوشتن مقاله، تولید ویدیو، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و … به اشتراک بگذاریم تا به تدریج، اندیشه‌های ما هواداران خود را پیدا کرده و جایگاه خود را در بازار هدفمان پیدا کنند.

آیا هر کسی می‌تواند به رهبر پیشرو بازار تبدیل شود؟

رهبران پیشرو ، مشخصه‌ها و الگوهای یکسانی ندارند و جنسیت، ملیت، حوزه کاری، سن و … بسیاری از آنها با هم متفاوت است. با وجود این تنوع ویژگی‌ها، باز هم نمی‌توان ادعا کرد که هر کسی توانایی تبدیل شدن به یک رهبر اندیشه را دارد. گاهی سال‌ها طول می‌کشد که یک فرد در معنای واقعی کلمه به رهبر بازار تبدیل شود و اثرگذاری کاریزماتیک خود را در همه ابعاد، گسترش دهد؛ زیرا دانش و تخصص و تجربه، یک سمت قضیه است و تعهد و تمایل و پشتکار به کسب موفقیت هم سمت دیگر تولد رهبران پیشرو می‌باشند. اگر صاحب یک محصول، نرم‌افزار، برند یا نوآوری ارزشمندی باشید، تبدیل شدن شما به رهبر پیشرو بسیار آسان‌تر خواهد شد، زیرا مدرکی برای توانمندی خود ارائه کرده‌اید..

ریسک‌های تبدیل‌ شدن به یک رهبر پیشرو چیست؟

هر گام یا حرکتی که به‌سوی موفقیت برداشته می‌شود، با خطرات و چالش‌هایی روبرو است. وقتی شما کسب‌ و کاری راه می‌اندازید، در کانون توجه قرار می‌گیرید؛ به این معنی که نظرات و انتقادات زیادی به‌سوی شما روانه خواهند شد. اگر برای راه‌اندازی کسب‌ و کار و تبدیل‌ شدن به یک رهبر پیشرو ، مردد هستید، این سؤال را از خود بپرسید که اگر من این کار را انجام ندهم، چه کسی آن را انجام خواهد داد؟ در واقع اگر شما میدان را خالی کنید، نفر بعدی جای شما را خواهد گرفت.

به این مثال توجه کنید. گربه‌ای روبروی آینه ایستاده و تصور می‌کند که یک شیر عظیم، آرام و باشکوه است. شما هم بهتر است نقاط قوت خود را ببینید، آنها را تقویت کنید و در مسیر موفقیت گام بردارید. مانند تمام استراتژی‌های رهبری، رهبری پیشرو نیز دارای معایبی است. یک نقطه‌ ضعف بالقوه ممکن است یک روزنه کوچک رو به موفقیت باشد. به‌عنوان‌ مثال، اگر مدیران کسب‌ و کار، بیش‌ از حد بر حوزه‌های تخصصی خود تمرکز داشته باشند یا خیلی سخت‌گیر باشند، در معرض خطر از دست دادن ایده‌هایی هستند که می‌توانند باعث موفقیت آنها شوند. همچنین، از آنجایی‌که رهبران پیشرو از روش‌های خاصی برای پرورش ایده‌های خود استفاده می‌کنند، ممکن است مخالفان زیادی داشته باشند و با انتقادهای زیادی روبرو شوند. بنابراین آنها باید آماده تجزیه‌ و تحلیل و دفاع از ایده‌های خود باشند. با این‌حال، اکثر رهبران پیشرو بسیار قوی بوده و می‌توانند از روش‌ها و ایده‌های خود حمایت کنند. رهبران پیشرو با مردم عادی تفاوت‌های زیادی دارند. آنها دنیا را از یک نگاه دیگر می‌بینند.

با این‌حال همان‌طور که گفتیم، تبدیل‌ شدن به یک رهبر پیشرو به جنسیت، سن، و قومیت بستگی ندارد و فقط نیازمند تلاش، پشتکار و دانش عمیق در یک حوزه خاص است. مسیر تبدیل شدن به رهبری پیشرو ، نه تنها ساده و کوتاه نیست بلکه چالش‌های زیادی همم خواهد داشت. مثلاً به دلیل تمایل رهبران پیشرو به مانور روی یک ایده جدید و کمتر محبوب، با مخالفان زیادی مواجه خواهند شد؛ در نتیجه همیشه باید آماده استدلال و دفاع از ایده‌های خود باشند و این انتقادها و مخالفت‌ها را بخشی از مسیر رهبری پیشرو خود بدانند (تعداد مخالفان کم است اما تعداد کسانی که منتظر دلایل رهبر پیشرو به انتقادها هستند تا بتوانند اندیشه‌های رهبر را قضاوت کنند، بسیار زیاد هستند)

چگونه به یک رهبر پیشرو تبدیل شویم؟

برای تبدیل‌ شدن به یک رهبر پیشرو موفق، باید در بین مردم باشید و به حرف‌هایتان جامه عمل بپوشانید. مثلاً در شبکه‌های اجتماعی اعلام حضور کنید و ایده‌ها و موفقیت‌های خود را با مردم به اشتراک بگذارید. باید توجه کنید که رهبران پیشرو کارها را از روش‌های متفاوتی انجام می‌دهند. استراتژی رهبری پیشرو چیزی نیست که یک‌ شبه بدست بیاید. برای این کار، بیشتر از هر چیز، باید اعتماد مردم را بدست بیاورید. این استراتژی نیاز به زمان، صبر، تلاش، شنیدن و یاد گرفتن از دیگران دارد. رهبران باید نیازهای مردم را بشناسند و برای برطرف کردن آنها، ایده خلق کنند. برای تبدیل‌شدن به یک رهبر پیشرو باید کارهای زیر را انجام دهید:

یک حوزه برای کسب‌ و کار خود انتخاب کنید و تا آخر به آن پایبند باشید.

ایده‌های شما باید با حوزه فعالیت و کسب‌ و کارتان منطبق باشند. ایجاد یک کسب‌ و کار خاص که نیاز مردم را برطرف می‌کند، می‌تواند به شما در شکل‌گیری برند و اعتبار عمومی کمک کند. از این شاخه به آن شاخه نپرید؛ به‌جای اینکه از هر تخصص و دانش مختلفی کمی یاد بگیرید، یک تخصص را انتخاب کرده و بر روی آن تمرکز کنید. داشتن یک تخصص در حد حرفه‌ای، بهتر از داشتن چند تخصص در سطح پایینی از دانش خواهد بود.

برنامه‌ریزی داشته باشید.

به‌عنوان یک رهبر پیشرو، باید مشکلات و نیازهای مخاطبان خود را درک کنید و برنامه‌های مفیدی را برای رفع آنها ارائه دهید. برای افزایش اعتبار و شهرت خود، در برنامه‌های مردمی بیشتری مشارکت کنید. شرکت در امور خیریه و گردهمایی‌های مردمی شاید به‌سرعت باعث افزایش محبوبیت شما نشود، اما در درازمدت نتایج خوبی خواهد داشت. اینکه مخاطبان، شما را در جمع ببینند و بدانند که شما به حرف‌هایتان عمل می‌کنید، به‌سرعت اعتماد مردم نسبت به شما را افزایش خواهد داد.

همیشه به یادگیری در مورد کسب‌ و کار خود ادامه دهید.

علم روزبه ‌روز در حال پیشرفت است. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که علم و دانش خود را بروز نگه ‌دارید تا بتوانید در میدان رقابت باقی بمانید. شما باید دائماً در حال یادگیری درباره کسب‌ و کار و تخصص خود باشید. تبدیل‌ شدن به یک رهبر پیشرو، مستلزم تفکر رو به‌ جلو و آینده‌نگرانه است، اما باید با برنامه جلو بروید تا به نتیجه دلخواه خود برسید. تبدیل شدن به رهبر پیشرو، به استراتژی و زمان نیاز دارد.

رهبری پیشرو
به حرف مردم گوش کنید.

رهبران پیشرو پاسخ تمام سؤالات را نمی‌دانند، بنابراین همیشه در حال یادگیری هستند. دکتر مارک راجرز، مؤسس و مدیرعامل Insights Without Borders (بینش‌های بدون مرز) می‌گوید که رهبران پیشرو باید به آنچه نمی‌دانند اقرار کنند و برای یادگیری از دیگران سؤال کرده و به حرف‌های آنها گوش کنند. یادگیری از دیگران در حوزه کسب‌ و کار خود، راهی عالی برای برقراری ارتباط با مردم و همچنین گسترش علم و دانش در همان حوزه است. رهبران پیشرو واقعی به حرف‌های مردم گوش می‌دهند و برای همه انسان‌ها ارزش قائل هستند، زیرا می‌دانند همه انسان‌ها در حال رقم زدن سرنوشت خود هستند.

از منابع مختلف الهام بگیرید.

اگرچه یک رهبر پیشرو باید بر روی یک موضوع بجای چند موضوع و حرفه مختلف تمرکز کند، اما بهتر است برای همان یک حرفه از چند منبع مختلف استفاده کند تا بتواند تمام نیازهای مردم را در نظر بگیرد. در این‌صورت می‌تواند ایده‌های بهتر و بیشتری را ارائه دهد. به گفته سایمون سینک، که بیشتر به خاطر سخنرانی‌های TED شهرت دارد، رهبرانی که قادر هستند اطلاعات را از منابع مختلف بگیرند و آنها را با هم ترکیب کنند، معمولاً برای خلق ایده‌ها در موقعیت مناسبی قرار می‌گیرند و می‌توانند ایده‌هایی بدهند که بر اساس نیازهای بازار باشند. این افراد با فروتنی، صداقت و ارزش دادن به انسان‌ها، به رهبران پیشرو تبدیل می‌شوند.

از روش تست مخاطبان استفاده کنید.

از آنجایی‌که مردم، کسب‌ و کارها و رسانه‌ها مخاطبان شما هستند، می‌توانید از آنها به‌عنوان یک روش تست استفاده کرده و ببینید محتوای تولید شده توسط شما چه تأثیری بر آنها دارد. اگر آنها با شما موافق بودند که نشان می‌دهد راه را درست رفته‌اید، اما اگر نتوانستید آنها را متقاعد کنید، باید در رویکرد خود تجدیدنظر کنید.